czwartek, 27 czerwca 2013

Nowa prasa do klejenia czy stare dobre ściski stolarskie?                To pytanie zadaje sobie wielu stolarzy, rzemieślników myślących o sprawieniu sobie prasy i uwolnieniu się od uciążliwego klejenia w tradycyjnych ściskach stolarskich. Jest oczywiście wielu zwolenników klejenia drewna z użyciem zwór, jednak każdy kto przerabia nieco większe ilości drewna, wie że od kręcenia można nieźle zmęczyć sobie mięśnie przedramion i wypocić co nieco...
                Chcąc zająć konkretne stanowisko w sprawie napiszę o tym co zauważyłem podczas własnych doświadczeń oraz przedstawię wnioski, do których doszedłem po spotkaniach z Wami i wspólnych rozmowach na temat codziennej pracy. Zakłady, które odwiedzałem były bardzo różne. Niektóre to wielkie przedsiębiorstwa, które inwestują sporą część swoich środków na automatyzację i zwiększanie produkcji, posiadają ogromne moce przerobowe oraz spore ilości powierzchni pod dachem. Mogą pozwolić sobie na wiele i najważniejsza jest dla nich wydajność, za którą są w stanie zapłacić odpowiednią sumę. Pracuje w nich wielu ludzi i każdy odpowiada za swoje zadania.  Po drugiej stronie wachlarza klientów są zakłady a raczej osoby, które osobiście doskonale rozumiem. Prowadzą rodzinne biznesy, zatrudniają do kilku osób sami będąc jednocześnie odpowiedzialnymi za większość spraw dotyczących firmy. Zmagają się z takimi problemami jak brak miejsca lub niewystarczające środki na inwestycje. Spotkania z tymi osobami są bardzo cenne z uwagi na ich osobisty charakter. Zawsze bowiem znalazł się czas na wypicie dobrej kawy, zjedzenie kawałka ciasta domowej roboty albo inne łakocie. Sprzyja to oczywiście tworzeniu partnerskich relacji, które zawsze chętnie nawiązuję, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem.


                Ale do meritum, poniżej przedstawiam wady i zalety obydwu grup produktów.
Do wad pras zaliczają się głównie koszty zakupu i późniejszej eksploatacji, spore gabaryty niektórych urządzeń oraz ich masa, które to szczególnie w niewielkich zakładach nie znajdują zastosowania z uwagi na małą dostępną ilość miejsca warsztatowego. Potrzeba dostarczenia medium roboczego w postaci sprężonego powietrza bądź prądu do pras hydraulicznych.
                Natomiast wady ścisków to przede wszystkim praca ręczna a co za tym idzie mniejsza wydajność w stosunku do pras. Z pracą ręczną wiąże się także czynnik ludzki a mianowicie chęć i zaangażowanie pracowników do codziennych obowiązków. Mówiąc najprościej każdy z nas woli wcisnąć przycisk start niż kręcić śrubą. Dochodzi do tego niezbyt duża dokładność, szczególnie w przypadku klejenia dużych płaszczyzn.
                Zalety pras hydraulicznych czy pneumatycznych to duża wydajność, powtarzalność i łatwość obsługi. Przykładem sporej wydajności jest prasa wiatrakowa, posiadająca co najmniej trzy i więcej pól roboczych do klejenia. Przy zastosowaniu ośmiu półek czas potrzebny na załadowanie materiałem wszystkich pól wystarcza do osiągnięcia przez spoiny klejowe odpowiedniej wytrzymałości. Po wykonaniu pełnego obrotu elementy, które kleiliśmy jako pierwsze gotowe są już do wyciągnięcia.  Dzięki temu możliwa jest praca w trybie ciągłym. Walory te zmniejszają koszty produkcji, poprzez szybki czas załadunku i zaciśnięcia materiału, zmniejszenie ilości odpadów uzyskane przez dokładność oraz zwiększają zadowolenie pracowników na co dzień.
                Zaleta ścisków to ich wszechstronność zastosowania. Wyobraźmy sobie sytuację, w której klejone elementy są zbyt duże aby możliwe było ich klejenie w prasie i tutaj właśnie nieocenioną pomocą okazują się właśnie ściski. Niewielkie gabaryty, niska waga, z kolei dają możliwość łatwego odłożenia ich w kąt po skończonej pracy. Nie trzeba o tym przekonywać szczególnie osób posiadających niewielki warsztat pracy. I na koniec walor nie do przecenienia a mianowicie cena. Ściski to prosta i tania metoda klejenia drewna. Kto dopiero zaczyna swoją przygodę z drewnem najpierw wybiera produkty pod kątem kosztu zakupu.
                Porównując dwa przedstawione rozwiązania dochodzimy do wniosku, że zarówno prasy jak i ściski są jednakowo potrzebne do dobrze zorganizowanej, łatwej i przyjemnej pracy. Każdy kto chce wydajnie i w prosty sposób wytwarzać swoje produkty powinien wyposażyć się zarówno w wszelkiego rodzaju prasy, zwiększające wydajność oraz ściski posiadające ogromną różnorodność zastosowań.
                Każdy oczywiście nieco inaczej patrzy na swoją codzienną pracę i dlatego niektóre cechy wymienione przeze mnie jako zalety może uznać za wady. Zapraszam tym samym do wymiany poglądów i dzielenie się uwagami.
                Napisz mi proszę co o tym myślisz. Co sprawia, że praca u Ciebie stała się łatwiejsza a co nadal nastręcza problemów. Każda uwaga jest cenna, gdyż to, co Tobie wydaje się oczywiste może być nowością otwierającą oczy komuś innemu.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza